Szanowni Państwo,
została opublikowana nowa wersja enova365 numer 2112.3.5.
Jest to kolejna specjalna wersja, w której udostępniony zostaje pakiet zmian w przepisach prawa jakie będą funkcjonować od początku roku 2022.
W wersji udostępnione są mechanizmy obsługujące Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Najważniejsze zmiany wersji 2112.3.5:
Kadry Płace:
- Definicja Elementów Wynagrodzenia – dodano nową definicję elementu w kategorii „Dodatek” o nazwie „Korekta zaliczki podatku”. Jest to element wynagrodzenia, służący do korekty wypłat z tytułu etatu z pozycją na deklaracji PIT: „PIT-11 1/PIT-4R 1.
- Definicja Elementów Wynagrodzenia – w konfiguracji na definicji elementu wynagrodzenia dodano parametr „Podlega rozporządzeniu MF z dnia 7 stycznia 2022”.
- Podatek – umożliwiono rozliczenie kwoty wolnej od podatku na wypłacie, niezależnie od progu podatkowego.
- Podatek – umożliwiono naliczanie zaliczki podatku, zgodnie z wytycznymi wprowadzonymi przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 07.01.2022 r. (…).
- Podatek – umożliwiono naliczenie wypłat zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 07.01.2022 r. (…).
- Podatek – na formularzu wypłaty została wprowadzona nowa kolumna „Podatki 2021” oraz nowe pola w związku z rozporządzeniem MF z dnia 07.01.2022 r.
- Oświadczenia i wnioski – w kartotece pracownika w zakładce Oświadczenia i wnioski/Oświadczenia w związku z rozporządzeniem MF z dnia 07.01.2022 r. (…), dodano formularze oświadczeń.
Wersja ta umożliwia przeliczenie zaliczki podatku zgodnie z zasadami opisanymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
By dokonać takiego przeliczenia zaliczki podatku należy (odroczyć częściowo termin przekazania do urzędu skarbowego):
1. Uzupełnić dane kadrowe pracowników poprzez dodatnie w Etat | Dodatki elementu: Korekta zaliczki podatku. (Jest to standardowy, predefiniowany element wynagrodzenia). Najlepiej wykorzystać do tego czynność: Dodatki i potrącenia | Dodaj nowy.
Korektę zaliczki podatku można dodać wszystkim pracownikom. W przypadku osób, które nie spełniają określonych rozporządzeniem warunków zaliczka podatku NIE ZOSTANIE przeliczona, element pozostanie z zerową wartością.
Dodatek dodajemy zgodnie z okresem za jaki przeliczana będzie zaliczka podatku. Proponowany okres to 2021-12-01 … 2020-11-30 dla wypłat realizowanych „z przesunięciem” oraz 2022-01-01 … 2020-12-31 dla wypłat realizowanych w ostatnim dniu miesiąca lub „z góry”.
2. Naliczamy wypłatę za przeliczany okres.
By uniknąć ewentualnych innych przeliczeń, związanych ze zmianą w danych kadrowych sugerujemy, by naliczanie wypłaty ograniczyć do wybranego elementu wynagrodzenia: Korekta zaliczki podatku.
By ułatwić analizę obliczeń, zakładka Podatki w wypłacie uzupełniona została o kolumnę „Podatki 2021”. Dokumentuje ona sposób liczenia zaliczki podatku zgodnie z Rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 roku.
Sekcja „Podatki 2021” widoczna będzie wyłącznie w 2022 roku (decyduje data wypłaty) i wyłącznie dla osób, dla których takie przeliczenie zaliczki było możliwe.
W przypadku, gdy pracownik rezygnuje z przysługującego mu prawa, zaznaczamy to w danych kadrowych: Dane podatkowe | Polski Ład. W przypadku zmiany decyzji należy ten fakt odnotować przez odpowiedni zapis historyczny.
Prosimy o zapoznanie się artykułami przygotowanymi przez producenta oprogramowania enova365:
Jakie zmiany wprowadza Rozporządzenie w naliczaniu wypłat?
Jak przeliczyć zaliczki podatku zgodnie z Rozporządzeniem?
W związku z planowaną przez ZUS publikacją w dniu 28 stycznia 2022 roku nowej wersji Płatnika, kolejna wersja programu enova365 zostanie udostępniona na przełomie stycznia i lutego 2022 r.
To nie koniec legislacyjnego maratonu. Pojawiają się kolejne zapowiedzi zmian, jak m.in. ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Ustawa ta zakłada umożliwienie pracodawcy weryfikację statusu zdrowotnego pracowników. Czekamy również na nowe wzory Deklaracji PIT oraz CIT. Wersja obsługująca te zmiany pojawi się w lutym.