W dzisiejszych czasach efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem nie jest możliwe bez wykorzystania w tym celu z nowoczesnych rozwiązań takich jak system ERP w chmurze. Ułatwia on dostęp do zasobów i planowanie działań oraz przepływ informacji między działami. Jeśli nie wiedzą Państwo jak działa system ERP w chmurze i z jakich powodów coraz więcej osób decyduje się na zapewnienie sobie dostępu do wspomnianych zasobów bez konieczności posiadania własnej infrastruktury IT, postaramy się przedstawić główne zalety takiego działania i odpowiedzieć na pytanie, czy jest ono opłacalne.
System ERP w chmurze – sposób na ciągły dostęp do zasobów danych z dowolnego miejsca na świecie
Systemy ERP w chmurze stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród firm z różnych branż, które działają na co dzień w zachodnich krajach, ale także w Polsce. Gwarantują one bowiem swoim użytkownikom praktycznie identyczną funkcjonalność w porównaniu do systemów ERP wymagających do ich użytkowania lokalnych serwerów, lecz zarazem zapewniają – co bardzo istotne – swobodny dostęp do ważnych danych w dowolnym czasie i poprzez dowolne urządzenie mobilne. System ERP w chmurze okaże się zatem bez wątpienia idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku osób pracujących zdalnie. W razie konieczności uzyskania dostępu do ważnych dla nich w danym momencie danych nie będą bowiem zmuszeni fatygować się do siedziby firmy wyłącznie w tym celu, gdyż wystarczy, że skorzystają np. ze smartfona z połączeniem do Internetu, by osiągnąć go szybciej i praktycznie z dowolnego miejsca w Polsce, a nawet za granicą.
Skalowalność jako jedna z głównych zalet rozwiązań ERP w chmurze
Jeżeli zależy Państwu na tym, by stale wzmacniać swoją pozycję w danej branży, pozostawiając tym samym konkurencję w tyle, gwarantujemy, że rozwiązania ERP w chmurze na pewno się do tego przyczynią. Dzięki nim możliwe jest bowiem zoptymalizowanie procesów zachodzących w przedsiębiorstwie w czasie rzeczywistym oraz skuteczniejsze zarządzanie zasobami. Podejmowanie ważnych decyzji może jednocześnie przebiegać o wiele sprawniej i bardziej świadomie, niż w przypadku działania na podstawie danych, które zdążyły się już zdezaktualizować. Warto również wspomnieć o innej zalecie ERP w chmurze, a mianowicie skalowalności tego rodzaju rozwiązań. Co to oznacza w praktyce? Fakt, iż modele ich subskrypcji nie są jednakowe, lecz dostosowane do potrzeb swoich użytkowników. Jeżeli więc zdecydują się Państwo dołączyć do tego stale poszerzającego się grona, sami będą decydować o tym, z jakich funkcjonalności zamierzają korzystać, mogąc z czasem zmniejszyć lub – odwrotnie – zwiększyć ich zakres, by było to jak najbardziej opłacalne i dostosowane do tempa rozwoju Firmy.
Gwarancja bezpieczeństwa danych użytkowników enova w chmurze i innych systemów
Rozwiązania takie, jak enova w chmurze (jeden z najbardziej popularnych w ostatnich latach systemów ERP), gwarantują swoim użytkownikom również cykliczne aktualizacje i usprawnienia, wprowadzane automatycznie, które przyczyniają się do zabezpieczenia internetu. W wyniku tego zawsze można być pewnym korzystania z najnowocześniejszej wersji systemu. Poza tym nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze obliczeniowej, ponieważ pozostają one odpowiednio chronione. Kopie zapasowe są lokalizowane w taki sposób, by np. w razie awarii komputera, dostęp do nich dalej był całkowicie bezproblemowy, wymagając jedynie użycia innego urządzenia. Za sprawą systemów ERP w chmurze można więc spać zdecydowanie spokojniej, niż w przypadku przechowywania danych na lokalnych serwerach, które co prawda dość rzadko ulegają uszkodzeniom (np. w wyniku pożaru), ale jednak mają niekiedy miejsce. Korzystając z rozwiązań ERP w chmurze, stają Państwo przed szansą zmniejszenia kosztów operacyjnych, ponoszonych w wyniku m.in. zarządzania IT czy utrzymywania systemu wewnętrznego. Opisywane w tym oprogramowanie działa przy tym bardzo wydajnie i zużywa niewielką ilość energii.
Rozwiązania ERP w chmurze odpowiednie dla firm różnej wielkości
Jak wynika z powyższego opisu, istnieje co najmniej kilka bardzo istotnych faktów przemawiających na korzyść systemów ERP w chmurze typu enova. Jeśli chodzi o koszt wdrożenia ERP, to jego wdrożenie jest nie tylko opłacalne, ale też korzystne dla funkcjonowania firmy na wielu płaszczyznach. Nic więc dziwnego, że na ten krok decydują się przedsiębiorstwa zarówno dopiero rozpoczynające swoją działalność, jak i te, które funkcjonują już od dawna. W końcu każdemu zależy na tym, by usprawnić sobie swoją codzienną pracę, nie musząc jednocześnie przepłacać za możliwość osiągnięcia tego efektu. Wymienione przez nas zalety rozwiązań ERP w chmurze stanowią dodatkowo tylko niewielką ich część. O pozostałych najlepiej przekonać się osobiście, wdrażając je we własnej firmie. Proces ten nie jest szczególnie skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu.